Zjazd Misyjny Dzieci

grupa52

Zjazd Misyjny Dzieci organizowany jest od 2005 roku przez wspólnotę werbistowską z Nysy oraz Referaty Misyjne z Pieniężna i Nysy. Patronem honorowym imprezy od lat jest ks. bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej.

Każdego roku we wrześniu nyska Parafia Matki Bożej Bolesnej, pomieszczenia werbistowskich domów misyjnych i park klasztorny rozbrzmiewają głosami setek dzieci, które przyjeżdżają tutaj ze swoimi opiekunami nie tylko z Nysy i okolic, ale i z dalszych regionów Polski.

 

10. Zjazd Misyjny Dzieci - jubileusz w Nysie

KOB 7635 malyOd dziesięciu lat uroczystość organizowana przez Księży Werbistów z Nysy cieszy się niesłabnącym powodzeniem, czego dowodem jest względnie stała liczba jej uczestników, którzy przybywają tutaj nie tylko z terenu Opolszczyzny, ale też z dalszych rejonów kraju. W tym roku pewna sympatyczna rodzina dotarła do Nysy aż spod Warszawy, co można uznać za rekord, jeśli chodzi o zasięg tej imprezy.

Jak co roku uczestnicy po przywitaniu i rozśpiewaniu udali się na spotkania w grupach kontynentalnych, podczas których mieli możliwość zapoznania się z pracą misjonarzy oraz z życiem i kulturą swoich rówieśników na różnych kontynentach. W tym roku o Afryce opowiadali ojcowie Eryk Hounake i Arkadiusz Sitko, o Australii i Oceanii – o. Wiesław Dudar, o Amerykach (Północnej i Południowej) – o. Tomasz Kafka, tajniki pracy misyjnej w Azji odkrywał o. Krzysztof Kołodyński a w Europie – ojcowie Adam Kuchta i Jan Koczy. Trzeba tutaj wspomnieć, że członkowie poszczególnych grup przebrani byli w koszulki dostarczone przez organizatorów, w kolorach: czerwonym, niebieskim, białym, żółtym i zielonym, które reprezentują poszczególne kontynenty.

Głównym punktem Zjazdu była uroczysta Msza św. misyjna pod przewodnictwem ks. bpa Pawła Stobrawy, który również wygłosił homilię. Podczas nabożeństwa dzieci uczestniczyły w procesji z darami oraz przyjęły pozdrowienia od swoich rówieśników z Boliwii, Argentyny, Brazylii, Hiszpanii i Kongo, które w formie wideokonferencji zostały odtworzone przed i po Mszy św. Tę niespodziankę zawdzięczamy naszym współbraciom pracującym na misjach w wymienionych krajach – ojcom Mirosławowi Baranowi, Łukaszowi Herktowi, Mariuszowi Mielczarkowi, Jerzemu Faliszkowi i Piotrowi Hańdziukowi.

Po Eucharystii kolorowy korowód uczestników przemaszerował do klasztornego parku, gdzie już czekał smaczny poczęstunek i następne atrakcje. Najpierw aktorzy Teatru A przedstawili wesołą sztukę pt. „Jonasz”, a później nastąpiła chwila, na którą wiele dzieci czekało od rana, czyli loteria fantowa, w której rozdano wiele prezentów – były gry komputerowe, filmy i przede wszystkim wspaniałe i oryginalne pamiątki misyjne. Wszystkie atrakcje przeplatane były radosnym śpiewem dzieci pod przewodnictwem o. Damiana Piątkowiaka, który z właściwym sobie wdziękiem i brawurą jak co roku zadbał o oprawę śpiewno-muzyczną misyjnego spotkania.

Na zakończenie Zjazdu, po wspólnej modlitwie za wszystkie dzieci z krajów misyjnych, uczestnicy po wielkiej salwie konfetti wysłali „do nieba” setki kolorowych baloników, które później jeszcze długo unosiły się nad parafialnym parkiem.

X Zjazd Misyjny Dzieci był szczególny i na każdym kroku odczuwalna była podniosła atmosfera jubileuszu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe odznaki, długopisy, smycze, śpiewniki i wspomniane wcześniej koszulki w kolorach kontynentów, które reprezentowali. Wydano też jednodniówkę okolicznościową „Zjazdowicz Misyjny”, podsumowującą wszystkie dotychczasowe spotkania, którą wraz z innymi publikacjami misyjnymi wręczono na zakończenie tegorocznej uroczystości.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem nyskich zjazdów misyjnych jest o. Mariusz Góryjowski, rektor Domu Misyjnego św. Krzyża w Nysie, za co należą mu się wielkie podziękowania, podobnie jak wszystkim, którzy co roku angażują się w realizację tej wspaniałej idei. Za dotychczasowe dokonania wielkie Bóg zapłać, a na przyszłość prośmy Pana Boga, by jak dotychczas błogosławił temu dziełu i ludziom, którzy je tworzą.

Plakat 2014 wwwZOBACZ: Jednodniówka "Zjazdowicz Misyjny" (3,6 MB)


Fot. Wojciech Kobylański